Dermapen Uygulaması Nedir? Nasıl Yapılır?

Dermapen, cilde küçük delikler açıp solüsyonların cilt altına daha iyi ulaşması için küçük iğneler kullanılarak yapılan bir dermaroller prosedürüdür. Dermapen tedavisinin amacı, daha pürüzsüz, daha sıkı, daha tonlu bir cilt için yeni bir kolajen ve cilt dokusu oluşturmaktır. Dermapen çoğunlukla yüzde kullanılan ve çeşitli yara izlerinin, kırışıklıkların ve büyük gözeneklerin tedavisinde kullanılır.

Dermapen adını görünüşte benzediği "dermatoloji" ve “kalem” kelimesinden alır. Dermapen, etkinliği ve etkinliğinin yanı sıra kullanım esnekliğini kanıtladıktan sonra artık dünya çapında doktorlar ve güzellik uzmanları tarafından tercih edilmektedir.

Dermapen Mikro İğneleme Nasıl Çalışır?

Geleneksel Çin akupunktur terapisi gibi, dermapen mikro iğneleme, iyileşmeyi desteklemek için cildin üst katmanın da mikro delikler açarak çalışır. Akupunkturdan farklı olarak, mikro iğnelemenin amacı ağrıyı azaltmaktan ziyade cildin görünümünü iyileştirmektir.

Bir dermapen, cilde mikro delikler açmak için 12 iğneden oluşmaktadır. Kalem, deri üzerinde dikey olarak tutulur ve doğru pozisyona geldiğinde, iğnelerin hızla ileri geri hareket ederek cilde nüfuz etmesi için çalıştırılır. Özel tasarımları sayesinde iğneler hafifçe dönerek gözenekleri etkin bir şekilde açar ve cildin üst katmanın da mikro delikler açar.

Cildin gençleşmesini sağladığı için kalemin cilde mikro delikler açması önemlidir. Bir kişi kendini kestiğinde veya yaraladığında, cilt büyümeyi uyaran kolajen ve elastin üreterek kendini onarır. Aynı prensibi dermapen mikro iğnelemeye uygularsak, cilde mikro delikler açarak cildi tedavi etmek, elastin ve kolajen üretimini artıracaktır. Bir dereceye kadar mikro iğneleme, cildi kendi kendini iyileştirmeye yönlendirerek cildi tazelenmiş ve gençleşmiş olmasına yardımcı bir tedavidir.

Dermapen Neyi Tedavi Eder?

Dermapen, en çok yüzde ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltmak için kullanılır, ancak aynı zamanda vücudun farklı bölgelerindeki çatlaklar ve yara izleri gibi yaygın cilt problemlerini tedavi etmek için de kullanılabilir. Dermapen tedavisi yaptırmak için bazı olası nedenlere bir göz atalım:

  • Yara izinin görünümünü azaltmak için: Deri bir yarayı iyileştirip yara izi oluşturduktan sonra, vücut, bölge normale dönmüş gibi davranır. Dermapen mikro iğneleme, yara dokusuna mikro delikler açar ve hasarlı cildi yeni, yara izi olmayan cilt ile değiştirmesi için uyarır.
  • Çatlakların görünümünü azaltmak için: Vücut, yarayı iyileştirdiği gibi vücut çatlaklarını iyileştirmek için o bölgede kolajen üretiminin artmasını sağlamaz. Dermapen, çatlakların üzerinde iyileşmeyi tedaviyle birlikte başlatır ve yeni cildin gelişmesini sağlar.
  • İnce çizgi ve kırışıklıkları en aza indirmek için: Cilde dermapen ile mikro delikler açılması sonucu oluşan elastin ve kolajen indüksiyonu, cildin sıkılaşmasına ve kalınlaşmasına neden olarak ince çizgi ve kırışıklıkların görünümünü azaltır. Dermapen bu nedenle yaşlanmayı geciktirici bir tedavi olarak kabul edilir.

Dermapen Faydaları Nelerdir?

Yaşlanma karşıtı ve yara izi azaltıcı faydalarının yanı sıra, dermapen mikro iğnelemenin aşağıdakiler dahil birçok başka faydası vardır:

  • Genişlemiş gözenekleri en aza indirmek.
  • Cildi sıkılaştırmak.
  • Saç dökülmesi problemlerini tedavi etmek.
  • Cildin ürünleri daha etkin bir şekilde emmesine yardımcı olur, cilt bakım ürünlerinden en fazla faydanın alınmasını sağlar.

Dermapen Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

Dermapen bir tedavidir ve bu nedenle, genel sağlık durumlarının iyi olması koşuluyla çoğu insan için uygun kabul edilir. Bununla birlikte, sivilce ilacı kullanan kişiler, tedavinin kendileri için uygun olup olmadığını kontrol etmek için doktorlarına danışmalıdır. Hamile kadınlara da benzer şekilde dermapen tedavisi almamaları tavsiye edilir.

Dermapen tedavisinin ciddi bir yan etkisi yoktur ve bu nedenle yoğun yaşam tarzını sürdürmek isteyen kişiler için uygundur. Tedaviden sonra hafif kızarma meydana gelebilir ve bir hafta direkt güneş ışığından kaçınılması ve düzenli olarak güneş kremi sürülmesi tavsiye edilir. Üç gün sonra hassasiyet ve kızarıklıklar kaybolacaktır.

Dermapen Mikro İğneleme Hakkında Sıkça Sorulan Sorular:

1)Dermapen tedavisi acıyor mu? Tedavinin ağrısız olmasını sağlamak için tedaviden önce, genellikle 30 dakika önce topikal bir uyuşturucu krem uygulanacaktır.

2)Dermapen cildim de ne kadar delik açacak? Dermapen saniyede 1.300 mikro delik oluşturabilir, bu sayıdaki delikler cildin normal cilt fonksiyonlarından ödün vermeden kolajen ve elastin üretmesini sağlar.

3)Tedaviye nasıl hazırlanmalıyım? Tedavinizden önceki hafta bol su içmek ve bol meyve ve sebze ile sağlıklı beslenmeye çalışmak cildinizin tedaviye hazırlanmasına yardımcı olacaktır. İyi bir cilt bakımı rutini sürdürmek de tavsiye edilir ve cildinizi tedavinizden 2-3 gün önce peeling yapmanız önerilir.

4)Bir dermapenin dermarollerdan farkı nedir? Dermapen tedavisinin daha az ağrılı olması ve dermapen tedavisinin daha kısa sürede iyileşme süresine sahip olması nedeniyle genellikle dermarollerden üstün olduğu düşünülmektedir.

5)Kaç seans dermapen tedavisi tavsiye edilir.? Cilt gençleştirme tek bir seans tedavi ile sağlanabilir, ancak sivilce izi, leke gibi daha kapsamlı problemler için birden fazla seans tedavi gerekebilir.

Yorumlarınızı Çok Önemsiyoruz!

Yorumlarınız Hizmet Kalitemizi Geliştirmemiz Adına Çok Önemli, Ayırdığınız Zaman İçin Çok Teşekkür Ederiz.